Problema nu e abonamentul de internet — e de obicei routerul prost poziționat sau depășit tehnic. Un router Wi-Fi 5 vechi pus în dulapul din hol poate limita viteza la 50Mbps chiar dacă ai fibră de 1Gbps. Verifică poziționarea înainte de orice upgrade hardware.
Wi-Fi 6 e pragul minim recomandat în 2026 — prețul a scăzut sub 200 lei pentru modele decente, nu mai e justificat să ai Wi-Fi 5. Beneficiile reale: eficiență mai bună cu multe device-uri simultan, nu neapărat viteză mai mare pe un singur device.
Mesh are sens pentru apartamente mari sau case cu pereți groși — pentru 2–3 camere un router bun central e suficient și mai ieftin. Evaluează poziționarea routerului existent înainte să cheltuiești pe mesh.
Extender-ul simplu e soluția cea mai slabă: reduce viteza la jumătate și creează rețele separate în care trebuie să te reconectezi manual. Dacă ai nevoie de un nod extra, alege mesh sau un al doilea router în mod access point.
Top recomandări
TP-Link Archer AX73
Cel mai bun router Wi-Fi 6 pentru apartament la preț accesibil. AX5400 cu 6 antene externe, 1Gbps WAN, procesor tri-core și aplicație TP-Link Tether bine întreținută. Acoperă confortabil 80–120mp și gestionează 30+ dispozitive simultan fără degradare vizibilă.
Avantaje
- +Wi-Fi 6 AX5400 — suficient pentru abonamente de fibră până la 1Gbps
- +6 antene externe — acoperire bună pentru apartamente cu 3 camere
- +Procesor tri-core 1.5GHz — gestionează bine traficul simultan
Dezavantaje
- −Fără port 2.5G WAN — limitat la 1Gbps pe cablu
- −Fără suport Wi-Fi 6E (banda 6GHz)
ASUS RT-AX58U V2
Cel mai bun raport performanță/preț Wi-Fi 6 cu software avansat. ASUSWRT e cel mai complet firmware de pe piața consumer — VPN server integrat, QoS detaliat, AiProtection (securitate Trend Micro), suport AiMesh pentru extindere ulterioară. Recomandare directă dacă vrei control granular.
Avantaje
- +ASUSWRT — firmware avansat, VPN server, QoS, AiProtection inclus
- +AiMesh — poate deveni nod mesh cu alte routere ASUS
- +Stabilitate documentată pe termen lung față de concurență
Dezavantaje
- −Interfața web poate intimida utilizatorii fără experiență
- −Fără port 2.5G WAN
TP-Link Deco XE75 Pro Kit 2 noduri
Cel mai bun sistem mesh pentru apartament mare sau casă. Tri-band Wi-Fi 6E cu backhaul dedicat pe banda 6GHz — conexiunea între noduri nu concurează cu dispozitivele tale. 2.5G WAN inclus. Configurare în 5 minute din aplicație, fără expertiză rețelistică.
Avantaje
- +Wi-Fi 6E — backhaul pe 6GHz dedicat, noduri conectate fără pierdere de bandă
- +Port 2.5G WAN — pregătit pentru abonamente de fibră multi-gigabit
- +Configurare simplă prin aplicație Deco — mesh transparent, o singură rețea
Dezavantaje
- −Prețul e semnificativ față de un singur router bun
- −Control avansat limitat față de ASUS sau routere cu firmware deschis
Xiaomi Router AX3000T
Cel mai bun router Wi-Fi 6 la buget sub 250 lei. AX3000 cu port 2.5G WAN la prețul acesta e neobișnuit. Firmware Xiaomi simplu, aplicație Mi Home disponibilă. Compromisul e RAM-ul mic (128MB) care poate deveni bottleneck la 20+ dispozitive și opțiuni avansate limitate.
Avantaje
- +Port 2.5G WAN la sub 250 lei — excepțional pentru categoria de preț
- +Wi-Fi 6 AX3000 — suficient pentru apartamente mici și medii
- +Design compact și discret
Dezavantaje
- −RAM 128MB — poate deveni insuficient cu mulți utilizatori sau torrente
- −Firmware Xiaomi cu opțiuni limitate de configurare avansată
ASUS ZenWiFi Pro ET12 Kit 2 noduri
Cel mai bun mesh premium cu firmware ASUS. AX11000 tri-band, AiMesh, ASUSWRT complet — dacă vrei acoperire serioasă fără să renunți la controlul avansat al routerului, ET12 e singura opțiune mesh care îl oferă. Recomandat pentru case mai mari sau utilizatori cu cerințe de rețea avansate.
Avantaje
- +ASUSWRT complet pe mesh — VPN, QoS, firewall avansat, AiProtection
- +Wi-Fi 6E cu backhaul dedicat pe 6GHz — performanță mesh reală
- +2.5G WAN și LAN per nod — pregătit pentru infrastructuri mai serioase
Dezavantaje
- −Prețul cel mai ridicat din mesh-ul din selecție
- −Dimensiuni mari — nu e discret
Netgear Orbi RBK863S Kit 2 noduri
Cel mai bun mesh pentru acoperire maximă în case mari sau pe mai multe etaje. Backhaul dedicat pe 6GHz cu antenă direcțională — semnalul între noduri e excepțional de stabil pe distanțe mari. Prețul e justificat doar pentru suprafețe de 300mp+ sau pereți foarte groși care atenuează semnalul.
Avantaje
- +Backhaul Wi-Fi 6E cu antenă direcțională — cel mai stabil nod-la-nod din selecție
- +2.5G WAN și LAN incluse
- +Acoperire documentată pentru 300–500mp cu 2 noduri
Dezavantaje
- −Cel mai scump din selecție
- −Firmware limitat față de ASUS sau TP-Link avansat
TP-Link Archer AX23
Cel mai bun punct de intrare în Wi-Fi 6 sub 200 lei. AX1800 e mai modest ca viteze maxime, dar standardul Wi-Fi 6 aduce OFDMA și eficiența mai bună la multe dispozitive simultan față de Wi-Fi 5. Bun pentru un singur utilizator sau abonamente de până la 300Mbps. Nu recomandat dacă ai 15+ device-uri.
Avantaje
- +Sub 200 lei — cel mai accesibil Wi-Fi 6 din selecție
- +OFDMA — gestionează mai eficient device-uri multiple față de Wi-Fi 5
- +Aplicație TP-Link Tether inclusă
Dezavantaje
- −AX1800 — viteze maxime modest față de restul selecției
- −RAM și procesor de buget — nu pentru rețele cu multe device-uri
Comparație directă
| Caracteristică | #1 Archer AX73 TP-Link | #2 RT-AX58U V2 ASUS | #3 Deco XE75 Pro (2-pack) TP-Link | #4 AX3000T Xiaomi | #5 ZenWiFi Pro ET12 (2-pack) ASUS | #6 Orbi RBK863S (2-pack) Netgear | #7 Archer AX23 TP-Link |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Preț | 449 RON | 599 RON | 1.499 RON | 249 RON | 2.999 RON | 3.499 RON | 199 RON |
| Standard Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) | Wi-Fi 6 (802.11ax) | Wi-Fi 6E (802.11ax) | Wi-Fi 6 (802.11ax) | Wi-Fi 6E (802.11ax) | Wi-Fi 6E (802.11ax) | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Viteza maximă | AX5400 (574 + 4804 Mbps) | AX3000 (574 + 2402 Mbps) | AX5400 tri-band (574 + 2402 + 2402 Mbps) | AX3000 (574 + 2402 Mbps) | AX11000 tri-band (1148 + 4804 + 4804 Mbps) | AXE6000 tri-band (600 + 2400 + 2400 Mbps) | AX1800 (574 + 1201 Mbps) |
| Frecvențe | Dual-band (2.4GHz + 5GHz) | Dual-band (2.4GHz + 5GHz) | Tri-band (2.4GHz + 5GHz + 6GHz) | Dual-band (2.4GHz + 5GHz) | Tri-band (2.4GHz + 5GHz + 6GHz) | Tri-band (2.4GHz + 5GHz + 6GHz) | Dual-band (2.4GHz + 5GHz) |
| Procesor | Tri-core 1.5GHz | Dual-core 1.5GHz | Tri-core 1.5GHz | Dual-core 1.3GHz | Quad-core 2.6GHz | Quad-core 2.2GHz | Dual-core 1.5GHz |
| RAM | 512MB | 256MB | 512MB | 128MB | 1GB | 1GB | 128MB |
| Porturi | 1x WAN Gigabit + 4x LAN Gigabit | 1x WAN Gigabit + 4x LAN Gigabit | 1x WAN 2.5G + 3x LAN Gigabit per nod | 1x WAN 2.5G + 3x LAN Gigabit | 1x WAN 2.5G + 3x LAN 2.5G per nod | 1x WAN 2.5G + 3x LAN Gigabit per nod | 1x WAN Gigabit + 4x LAN Gigabit |
| Suprafață estimată | 80–120 mp | 70–100 mp | 200–280 mp (2 noduri) | 60–80 mp | 300–500 mp (2 noduri) | 300–550 mp (2 noduri) | 50–70 mp |
| Aplicație mobilă | TP-Link Tether (iOS/Android) | ASUS Router (iOS/Android) | TP-Link Deco (iOS/Android) | Mi Home (iOS/Android) | ASUS Router (iOS/Android) | Orbi (iOS/Android) | TP-Link Tether (iOS/Android) |
Router vs Extender vs Mesh: diferențele practice și când alegi ce
Cei trei termeni sunt adesea confundați sau folosiți interschimbabil în magazine. Nu sunt echivalenți — rezolvă probleme diferite cu compromisuri diferite.
| Soluție | Cum funcționează | Când alege |
|---|---|---|
| Router single | Un singur punct de emisie Wi-Fi | Apartamente 2–4 camere cu layout deschis sau pereți subțiri |
| Extender Wi-Fi | Preia semnalul de la router și îl re-emite | Evită — reduce viteza, creează rețea separată |
| Mesh | Noduri multiple care formează o rețea unificată | Case, duplexuri, apartamente cu pereți groși sau layout complex |
| Access Point (AP) | Router secundar conectat prin cablu la routerul principal | Soluție mai ieftină decât mesh dacă poți trage cablu |
De ce extender-ul e aproape întotdeauna greșit
Un extender Wi-Fi simplu primește semnalul de la router pe o bandă și îl retransmite pe aceeași bandă. Asta înseamnă că jumătate din bandă e consumată pentru comunicarea extender-router. Rezultatul practic: dacă ai 300Mbps lângă router, vei avea ~150Mbps în zona extender-ului, nu mai mult.
Al doilea dezavantaj: extender-ul creează o rețea Wi-Fi separată cu alt SSID. Telefonul tău nu știe automat când să treacă de la router la extender și invers — trebuie să o faci manual sau telefonul rămâne conectat la semnalul mai slab.
Când are sens mesh
Mesh rezolvă ambele probleme ale extender-ului: nodurile folosesc o bandă dedicată (backhaul) pentru comunicare internă, iar pentru utilizator apare ca o singură rețea. Telefonul trece automat de la un nod la altul când te miști prin casă.
Mesh are sens dacă:
- Apartamentul are mai mult de 100mp cu layout fragmentat
- Casa are pereți din beton armat sau cărămidă groasă
- Ai duplexuri sau case pe mai multe etaje
- Ai un singur router și zonele îndepărtate primesc semnal slab constant
Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6 vs Wi-Fi 6E vs Wi-Fi 7: ce merită în 2026
| Standard | Nume marketing | Frecvențe | Viteză maximă teoretică | Status 2026 |
|---|---|---|---|---|
| 802.11ac | Wi-Fi 5 | 2.4GHz + 5GHz | 3.5Gbps | Depășit — nu mai cumpăra |
| 802.11ax | Wi-Fi 6 | 2.4GHz + 5GHz | 9.6Gbps | Standard recomandat |
| 802.11ax | Wi-Fi 6E | 2.4GHz + 5GHz + 6GHz | 9.6Gbps | Bun pentru mesh backhaul |
| 802.11be | Wi-Fi 7 | 2.4GHz + 5GHz + 6GHz | 46Gbps | Prematur pentru consum |
Ce aduce Wi-Fi 6 față de Wi-Fi 5 în practică
Vitezele maxime teoretice sunt marketing. Diferența reală e în:
- OFDMA — permite routerului să servească mai multe device-uri simultan pe același canal, nu pe rând. Relevant dacă ai 15+ device-uri active simultan.
- Target Wake Time (TWT) — device-urile IoT se negociază cu routerul când să fie active, economisind baterie.
- BSS Coloring — reduce interferența de la rețelele vecine în blocuri cu mulți vecini.
Wi-Fi 6E: când merită
Banda de 6GHz adăugată de Wi-Fi 6E are avantaje clare: mai puțin aglomerată (device-urile Wi-Fi 5 și 6 nu operează pe ea), lățime de bandă mai mare. Dezavantajul: raza mai mică și penetrare slabă prin pereți.
Concluzia practică: Wi-Fi 6E merită în sisteme mesh unde banda de 6GHz e folosită exclusiv ca backhaul între noduri. Ca bandă pentru device-uri, e util doar pe telefoane flagship recente sau laptopuri 2023+.
Wi-Fi 7: nu acum
Wi-Fi 7 e disponibil în routere din 2024–2025 la prețuri premium. Device-urile compatibile sunt puține și scumpe. Nu justifică achiziția în 2026 pentru uz casnic standard.
Poziționarea routerului: cel mai ignorat factor
Dacă există un singur lucru de reținut din acest articol, e acesta: poziționarea routerului are mai mult impact decât specificațiile hardware.
Reguli de poziționare
Pus corect:
- Central în apartament, nu în hol sau la intrare
- La înălțime — raft sau etajeră, nu pe podea
- Antene verticale (perpendicular pe podea) pentru apartament pe un singur etaj
- Departe de obiecte metalice mari (frigider, mașini de spălat, calorifere)
- Departe de microunde și telefoane fără fir (interferențe pe 2.4GHz)
Pus greșit:
- Într-un dulap închis — atenuare semnificativă
- Pe jos, în spatele biroului
- Lângă microunde sau televizor cu plasma
- Într-un colț al apartamentului
Cum atenuează materialele semnalul
| Material | Atenuare estimată |
|---|---|
| Aer liber | 0 dB |
| Gips-carton | 3–4 dB |
| Lemn | 4–6 dB |
| Cărămidă | 8–12 dB |
| Beton armat | 10–15 dB |
| Metal | 20–30 dB |
Un perete de beton de 20cm poate reduce semnalul la nivelul unui perete virtual de 10–15 metri de aer liber. Dacă routerul e în hol și camera de dormit e separată de două pereți din beton, semnalul poate fi catastrofal indiferent de modelul routerului.
Greșeli frecvente
1. Routerul pus în dulapul din hol Cea mai comună greșeală. Priza de la operator e la intrare, routerul e pus acolo. Extinderea cablului de fibră nu e complicată — cere ISP-ului sau unui electrician. Un router central bun bate orice router scump pus greșit.
2. Extender de buget ca soluție permanentă Extender-ul e o soluție temporară de avarie, nu o soluție de infrastructură. Dacă ai nevoie de acoperire extra, investește în mesh sau trage cablu pentru un access point.
3. Confunzi viteza abonamentului cu viteza Wi-Fi Dacă ai 1Gbps fibră și testezi 300Mbps pe Wi-Fi, nu e neapărat o problemă. Wi-Fi e wireless — pereții, distanța și interferențele reduc viteza față de cablu. Testează întotdeauna viteza prin cablu Ethernet înainte să acuzi routerul.
4. Nu actualizezi firmware-ul routerului Firmware-ul vechi poate conține vulnerabilități de securitate sau bugs care degradează performanța. Verifică periodic dacă există update-uri în interfața routerului sau aplicație.
5. Router-ul din dotarea ISP-ului e suficient Routerele oferite de operatori telecom sunt adesea modele de buget cu firmware restrictiv și fără actualizări pe termen lung. Un router propriu plătit o dată aduce performanță mai bună, mai mult control și securitate mai serioasă.
6. Cumperi mesh fără să verifici mai întâi poziționarea Mesh costă 1000–3500 lei. Înainte de orice achiziție, mută routerul central și testează semnalul timp de câteva zile. S-ar putea să nu ai nevoie de mesh deloc.
Ce specificații contează și care sunt marketing
Contează cu adevărat
- Standardul Wi-Fi (Wi-Fi 6 vs Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6E) — impact real pe eficiență și compatibilitate
- Procesorul și RAM — afectează stabilitatea cu mulți utilizatori și funcții avansate (VPN, QoS)
- Viteza portului WAN — 1G vs 2.5G devine relevant dacă ai abonament peste 1Gbps
- Firmware-ul și actualizările — securitate și funcții pe termen lung
- Numărul de antene — impact real pe acoperire și direcționalitate
Marketing fără impact real la uz casnic
- Vitezele maxime teoretice agregate (AX5400, AX11000 etc.) — sunt suma tuturor benzilor, niciun device nu atinge aceste viteze
- „Acoperire până la X mp” fără context — valabil în spații libere fără obstacole, nu în apartamente cu pereți
- LED-urile și design-ul — nu contribuie la performanță Wi-Fi
- Numărul de antene interne — mai greu de evaluat față de antene externe vizibile
Metodologie
Am analizat routerele disponibile pe piața din România în mai 2026, pe baza specificațiilor tehnice oficiale, documentației producătorilor, review-urilor tehnice din publicații internaționale (Tom’s Guide, SmallNetBuilder, RTINGS) și feedback-ului agregat de utilizatori.
Criteriile de selecție:
- Disponibilitate certă pe piața română (eMAG, Altex, Flanco) în mai 2026
- Standard Wi-Fi 6 minim — Wi-Fi 5 nu a intrat în selecție
- Specificații tehnice verificabile și documentate de producător
- Firmware cu actualizări active în ultimele 12 luni
- Feedback consistent de utilizatori pe mai mult de 6 luni de utilizare
Ce nu am inclus:
- Routere Wi-Fi 5 — standard depășit pentru achiziții noi
- Modele fără disponibilitate certă sau cu stoc intermitent
- Routere cu firmware abandonat sau fără actualizări recente
Tipul de experiență: documentat editorial — articolul este bazat pe specificații tehnice oficiale, date comerciale publice și review-uri agregate. Niciun produs din această selecție nu a fost testat fizic de echipa SmartGhid.
Actualizare: prețurile și disponibilitatea se schimbă. Verifică întotdeauna prețul curent înainte de comandă.
Ghid de cumpărare
Poziționarea bate hardware-ul
Un router de 3000 lei pus în dulapul din hol va da semnal mai slab decât un router de 200 lei pus central în living. Poziția routerului e primul lucru de optimizat, înainte de orice upgrade hardware. Regula de bază: central în apartament, la înălțime (raft, nu podea), fără obstacole metalice în jur, departe de microunde și telefoane fără fir. Dacă nu poți pune routerul central din cauza cablului de la operator, discută cu ISP-ul — extensia cablului de fibră e posibilă în majoritatea cazurilor.
Mesh nu înseamnă automat mai bun
Mesh e o soluție pentru o problemă specifică: suprafață mare sau layout complex unde un singur router nu acoperă tot. Pentru un apartament cu 2–3 camere și un router bun pus central, mesh adaugă cost fără beneficiu real. Prețul a două noduri mesh de calitate medie depășește 1000 lei — bani care cumpără un router single mult mai performant. Evaluează mai întâi poziționarea routerului actual înainte de a lua în considerare mesh.
Wi-Fi 6 e pragul minim recomandat în 2026
Wi-Fi 5 (802.11ac) a fost standardul dominant până în 2021–2022. În 2026, Wi-Fi 6 a coborât ca preț sub 200 lei pentru modele de intrare și e standard pe toate device-urile noi. Dacă ai un router Wi-Fi 5, nu ai nicio urgență să îl înlocuiești dacă funcționează — dar dacă cauți router nou, nu are sens să cumperi Wi-Fi 5. Beneficiile Wi-Fi 6 relevante practic: OFDMA (eficiență mai bună cu multe device-uri simultan), Target Wake Time (baterie mai bună pe device-uri IoT), eficiență mai bună la congestie.
Întrebări frecvente
Ce router îmi trebuie pentru un apartament cu 2-3 camere?
Un router Wi-Fi 6 dual-band cu 4–6 antene externe, pus central, e suficient pentru 90% din apartamentele cu 2–3 camere. TP-Link Archer AX73 sau ASUS RT-AX58U acoperă 80–120mp fără probleme. Mesh are sens doar dacă ai pereți groși din beton sau cărămidă veche care atenuează semnalul semnificativ sau dacă apartamentul are un layout neobișnuit (L, U, duplexuri).
Merită mesh Wi-Fi față de extender?
Aproape întotdeauna mesh bate extender-ul. Un extender simplu creează o rețea separată (trebuie să te reconectezi manual când treci dintr-o cameră) și reduce viteza la jumătate pe banda wireless. Mesh-ul oferă o singură rețea, roaming transparent și conexiune backhaul dedicată la modelele tri-band. Dacă spațiul impune un nod extra, alege mesh sau un al doilea router în mod AP — nu extender simplu.
Wi-Fi 6 e suficient sau am nevoie de 6E?
Wi-Fi 6 e suficient pentru apartamente și case normale până în 2026. Wi-Fi 6E adaugă banda de 6GHz — mai multă lățime de bandă, mai puțin aglomerat, dar dispozitivele compatibile cu 6GHz sunt încă puține (laptopuri noi, telefoane flagship 2023+). Wi-Fi 6E are sens pentru sisteme mesh unde banda de 6GHz e folosită ca backhaul dedicat între noduri — asta aduce beneficiu real imediat. Pentru un router single, Wi-Fi 6E față de Wi-Fi 6 e greu de justificat la prețul actual.
De ce am semnal prost deși sunt aproape de router?
Distanța nu e singurul factor — materialele dintre tine și router contează mult mai mult. Pereții din beton armat atenuează semnalul cu 10–15dB; pereții de gips-carton cu 3–4dB. Un perete de beton de 20cm poate echivala cu 10 metri de aer liber. Verifică și: interferențele de la alte rețele Wi-Fi (în blocuri poți vedea 20–30 de rețele pe același canal), microunde active, corpi metalici mari. Schimbă canalul Wi-Fi din manual și verifică dacă se îmbunătățește.
Contează routerul dacă am fibră optică?
Decisiv. Fibra optică livrează viteza până la ONU/ONT (cutia operatorului). De acolo, routerul preia și distribuie în apartament. Un router slab sau vechi poate limita viteza la 20–50Mbps chiar dacă ai abonament de 1Gbps. Routerele oferite de operatori sunt adesea de buget și cu firmware limitat. Routerul propriu e investiția care valorifică abonamentul de fibră.
Cât de des trebuie restartat routerul?
Un router modern bine configurat nu ar trebui să aibă nevoie de restart săptămânal. Dacă restartezi des, ai o problemă: firmware vechi, supraîncărcare termică (routerul e acoperit sau într-un dulap închis), sau ISP-ul resetează periodic IP-ul. Actualizează firmware-ul, asigură ventilație adecvată și dacă problema persistă, verifică setările de reconectare DHCP cu ISP-ul.
Router cu 2.4GHz sau 5GHz: care e mai bun?
Nu e un „versus″ — sunt complementare. 2.4GHz: rază mai mare, penetrează mai bine pereții, viteză mai mică. 5GHz: rază mai mică, penetrează mai slab, viteză mult mai mare. Regula practică: device-urile IoT (becuri, termostate, prize smart) și device-urile depărtate merg pe 2.4GHz; laptopuri, telefoane și TV-uri merg pe 5GHz. Routerele moderne cu Smart Connect alocă automat — lasă activat dacă nu ai un motiv specific să separi manual.
Despre link-urile din acest articol
Acest articol conține link-uri afiliate. Dacă faci o achiziție prin link-urile noastre, primim un comision fără cost suplimentar pentru tine. Recomandările noastre se bazează pe documentare aprofundată: review-uri verificate ale cumpărătorilor, recenzii din publicații profesionale, specificații verificate cu producătorii și discuții din forumuri și grupuri.